Zpět

Miminka a děti

Miminka a děti reagují na derivační koupele velmi rychle a intenzivně.

Většina malých dětí, přestože je poprvé překvapena chladem na pohlaví, si zvykne velice dobře, a to tím spíše, že u nich délka derivačních koupelí nepřesahuje do šesti měsíců dvě minuty a dosáhne čtyř minut až někdy v osmnácti měsících. Potom je možno přejít na pět minut a nakonec v pěti letech na sedm minut. Nikdy jsem neviděla, že by miminka derivační koupel odmítala.

Samozřejmě, jakmile dosáhnou tří let, mohou se naučit dělat si derivační koupele docela samy, sedíce na prkénku položeném přes vaničku. Ale není pro ně zpočátku snadné vytrvat pět minut, a proto je lepší, když se současně dívají na nějaký pořad pro děti v televizi, na video, nebo poslouchají pohádku. Když jsou nemocné, raději jim uděláme derivační koupel sami. Malé děti se mohou zpočátku stydět, nebo se jim může špatně sedět, jsou na místě, které se jim nelíbí nebo se jim naaranžování nezdá být dost stabilní, takže se bojí, že prkénko sklouzne a ony spadnou...

Obecně však si derivační koupel rychle oblíbí, zvlášť když cítí, jak jim dělá dobře.

Desetiletá Carole: „Jsem spokojená! Teď ráno vstávám v plné formě!"

Děti, které jsou často nastydlé, které trpí častými záněty uší, mohou intervaly mezi svými potížemi prodloužit, až nakonec prožijí celou zimu v klidu, jen si musejí derivační koupele dělat pravidelně. Poteče jim sice stále trochu z nosu, ale nebude je bolet v krku, nebudou mít zvýšenou teplotu ani ucpaný nos...

Můžeme je posadit před jejich oblíbený televizní pořad: je lepší, když se během lázně mají na co dívat. Musíme jim umožnit, aby derivační koupele braly v příjemném prostředí, v dobře vytopené místnosti.

Zcela malé děti, které žijí v kolektivu, v jeslích nebo u chůvy, nedostanou od ostatních rýmu tak často, stačí jim jen dělat ráno a večer tři minuty derivačních koupelí, podle věku. Ale pozor, dodržujte opravdu dvě minuty s hodinkami v ruce. Ani víc, ani míň! Neléčíte, jen se zkoušíte zbavit nadměrného balastu, ve kterémsi tolik libují viry.

Stejně postupujte u dětí, které chodí do mateřské školky.

Můžete jim vysvětlit, že nemusejí být nemocné, aby viděly maminku nebo tatínka. To však znamená, že otec či matka by měli být schopni se čas od času rozhodnout nechat si dítě doma, přestože není nemocné, ale jen proto, že to potřebuje.

Když si to všechno sečtete, uvidíte, že se to vyplatí. Tu a tam jeden den něžnosti bude mít za následek snížení počtu absencí v porovnání s dětmi, které jsou nemocné neustále.

A samozřejmě také děti, které mají tendenci přibírat nebo být dokonce obézní, derivačními koupelemi jen získají. Rychle ztratí nadváhu a sladkosti je už nebudou tolik přitahovat, nebudou se jim kazit zuby a nebudou tloustnout.

Všechny takzvané dětské nemoci jako příušnice, spalničky, plané neštovice... mají s derivačními koupelemi daleko lehčí průběh a trvají kratší dobu.

Nejsenzačnější případ jsem pozorovala u své vlastní dcery. Před třemi lety, právě o velikonočních prázdninách, dostaly všechny tři mé nejmladší dcery, tehdy ve věku 8, 9 a 17 let, příušnice. Byly jsme na prázdninách a má sedmnáctiletá dcera měla za dva či tři týdny maturovat. Protože dobře věděla, co dokáží příušnice v 17 letech, rozhodla se, když její obličej dostal hruškovitý tvar, že je nejvyšší čas začít s koupelemi opravdu intenzivně. Brala tedy derivační koupele každý den, napřed vždy po hodině, pak po dvou. Dříve než za osmačtyřicet hodin bylo po všem a ona se zase mohla ve výtečné formě pustit do zkoušek. Její dvě sestry nad derivačními koupelemi ohrnovaly nos a dělaly si jen dvě denně, a tak se úplně uzdravily až za týden. Žádná z nich však nebrala léky a ani nenásledovala obvyklá únava.

Jistě, všechny tyto nemoci musíte napřed předvést lékaři, a ten jediný má právo vám říci, o jakou chorobu jde a jestli se jí vaše dítě zbavilo.

Když začne puberta, mívají dívky bolestivou nebo nepravidelnou menstruaci. Derivační koupele po dobu tří týdnů následujících po menstruaci mohou bolest podstatně zmírnit a většinou ji do dvou měsíců odstraní úplně. Navíc dopomohou cyklu k pravidelnosti.

Derivační koupele jsou výtečným prostředkem, jak naučit děti zodpovědnosti samy za sebe. Rozvíjejí hluboký cit pro odpovědnost. Dítě si uvědomí, že má určitou svobodu působit na sebe, ale ne už aby si škodilo, jako když hledá sebevyjádření v nemoci, ale aby si prospívalo. To mu pak pomůže najít slova ke komunikaci a vyjádřit své potíže.

Pokud jde o ty, které zneklidňuje, že příliš přiberou, zvlášť když mají dojem, že doma dostávají jíst příliš mnoho, ti se už nemusejí frustrovat, nemusí se bát, že po tom přiberou: teď již znají prostředek, jak se zbavit svých přebytků.

A jaká radost, když můžeme mlsat, protože víme, jak se toho hned zbavíme. A po sladkostech nepňbereme, však jsme to viděli, že derivační koupel nás přebytků zase zbaví. Jaký prostor pro naši svobodu, kolika zbytečných pocitů viny se zbavíme!

Jak aplikovat derivační koupel u miminek

Děláme je při přebalování. V místnosti, kde není zima. Děťátko zůstane pěkně oblečené a obnažené bude mít jen hýždě.

Dáte mu pod hýždě toaletní ručník nebo jenom plenku pro případ, že by se počůralo.

Do malé vaničky nebo do hrnce, které si necháte na dosah, dáte studenou vodu, ale nesmí vás v ní zábst ruce.

Do vody ponoříte žínku, držet ji budete konečky prstů. Potom rukavici na hrubo rychle vyždímete, ale nesmíte ji rukama zahřát: vody vyždímete jen pár kapek. Nejjednodušší je jemně pohlaví poklepávat.

Žínku přiložíte přímo na pohlaví dítěte, u chlapečka však nesmíte penis držet, ani třít. Potom hned žínku zase ponoříte do vody a začnete znovu.

Na hodinkách sledujte čas: celá operace nesmí do pěti či šesti měsíců trvat déle než dvě minuty, do osmnácti měsíců tři minuty. U rychle přibývajících dětí lze okolo patnáctého měsíce koupel prodloužit na čtyři až pět minut.

Když má děťátko horečku, můžete mu dělat derivační koupel při každé výměně plenek nebo vždy, když horečka stoupne, pokud je silná a vy jste k dispozici. V případě horečky doporučujeme do šesti měsíců tři minuty, potom pět minut.

V každém případě je samozřejmé, že dítě prohlédne a vyšetří lékař! Budete mu poskytovat léčbu, kterou mu lékař předepíše. Ale aplikace derivační koupele bude intervaly nemoci pomalu prodlužovat.