Zdroj: http://ona.idnes.cz/pijete-az-kdyz-mate-zizen-pak-delate-chybu-varuje-odbornice-po7-/zdravi.aspx?c=A100701_102000_zdravi_ves. Text byl mírně upraven

Zpět

Pijete, až když máte žízeň? Pak děláte chybu, varuje odbornice

 

Při vyšších teplotách vydává naše tělo víc vody, proto bychom ji měli v dostatečném množství přijmout zpět. Naopak omezte alkohol i příliš sladké nápoje, způsobují odvodňování.

Když odborníci hovoří o množství tekutin, které bychom měli vypít, zpravidla uvádí stejné pro všechny - dva až tři litry denně. I když je tato rada míněna dobře, nelze příjem vody až tak úplně zobecňovat.

"Velmi záleží na tělesné hmotnosti, věku a pohlaví, složení a množství stravy, tělesné aktivitě, teplotě vzduchu nebo zdravotním stavu," vysvětluje MUDr. Jana Foltinová, místopředsedkyně Svazu minerálních vod.

Pro někoho tak mohou být 2 litry zcela dostačující, zatímco jinému nebudou 3 litry vůbec stačit. Při zvýšené tělesné námaze a vedrech mohou ztráty vody potem dosahovat až 5 litrů. K potřebě příjmu tekutin je tedy potřeba přistupovat individuálně. "Každý si musí najít anebo stále hledat své optimální množství tekutin," dodává Foltinová.

Desatero správného pitného režimu:

  1. Základem pitného režimu je čistá pramenitá voda a nízce a středně mineralizované minerální vody. Zejména při zvýšené fyzické zátěži či při nemoci je však vhodné kombinovat ji s nápoji, které doplňují potřebné minerální látky vyloučené potem (hlavně sodík) a močí (převážně draslík).
  2. Zvykněte si začínat den sklenkou pramenité vody (cca 0,3 l). Před zahájením práce byste měli vypít alespoň ¼ litru teplého nápoje k snídani a k tomu nejlépe skleničku džusu.
  3. Doplňujte tekutiny průběžně, nečekejte na pocit žízně, který je počátečním znakem dehydratace. Pít je třeba pravidelně a vědomě během dne, nejlépe po menších doušcích (cca 1-2 dl) v maximálně půlhodinových intervalech. Mějte na stole vždy sklenici vody a noste u sebe láhev s vodou.
  4. Signálem, že máme nedostatek vody, je například sucho v ústech, tmavá moč, ale i pocit neklidu, zhoršené soustředění a nervozita.
  5. Bilance tekutin (výdej a příjem vody) by měla být vyrovnaná, podle výdeje regulujeme příjem.
  6. Vypijte 2 až 3 litry tekutin denně, v horku a při zvýšené zátěži by se příjem měl zvýšit až na 5 litrů.
  7. Pozor na pitný režim dětí. Mohou nám doslova vyschnout, a to tím snáze, čím je dítě mladší.
  8. Nápoj by neměl být moc chladný, raději vlažný a v zimě teplý.
  9. Každý gram soli nebo cukru v potravě navíc má za následek zadržování vody v organismu (a tím také vyšší hmotnost). Měli bychom tedy omezit příliš slané a příliš sladké potraviny a nápoje.
  10. Silný černý čaj a černá káva nejsou pro organismus zdrojem tekutin. Naopak vypitím kávy tělo tekutiny ztrácí. Alkohol, káva, některé čaje a nápoje se nezahrnují do pitného režimu, protože organismus naopak odvodňují. (zdroj: www.pijtezdravouvodu.cz)

Jednoduchý vzorec pro určení množství tekutin:    Váha (v kg) * 0,03 = množství vody (v litrech), v létě násobíme konstantou 0,04.

Proč pít?

Náš organismus se skládá z velké části z vody (60-70%). Ta je tak pro jeho správné fungování zcela nezbytná. Zatímco bez vody vydržíme jen pár dní, bez jídla se obejdeme několikanásobně déle. Představíme-li si náš organismus jako auto, tak voda v něm funguje jako chladící kapalina, bez které se tělo jednoduše přehřeje. Kromě termoregulace se voda podílí na metabolismu, dopravě živin v rámci celého organismu i na vyplavování odpadních a škodlivých látek z těla. V neposlední řadě má voda velký vliv na stav naší pokožky (tvorbu vrásek, akné a celulitidy), ale i kvalitu vlasů a nehtů. Nedostatek vody způsobuje předčasné stárnutí tkání. Konzumaci alkoholu bychom měli v letních měsících omezit, má diuretické účinky.
Potíže s klouby jasně ukazují na nedostatečný pitný režim. Kloubní chrupavka není vyživována krví, ale jen mezibuněčnou tekutinou. To se týká i problémů s páteří.

Kdy pít?

"Pít, až když má člověk žízeň, je rozhodně špatně," říká lékařka Jana Foltinová a dodává: "Pocit žízně je totiž ochranný mechanismus těla, který nastoupí ve chvíli, kdy zaznamená nedostatek vody. To už ale množství vody kleslo pod optimální hladinu, proto je dobré doplňovat tekutiny do těla průběžně po malých doušcích a pocitu žízně předcházet." Pokud nejste zvyklí dodržovat pitný režim, začněte přijaté množství tekutin zvyšovat pomalu a postupně. Pijte už od rána. V průběhu dne je obecně vhodné pít často a méně. Vypít najednou větší množství tekutiny se nedoporučuje, protože organismus není schopen tekutiny tak rychle využít a voda proto odchází z těla ven. Orientačním měřítkem dostatečného množství vody v těle může být barva vaší moči, která by nikdy neměla být moc tmavá. Nedostatek tekutin může způsobit bolení hlavy, zhoršené soustředění i únavu. "Řidiči by si měli proto v létě na pitný režim dávat obzvlášť velký pozor. Je dobré mít na paměti, že šálek kávy nic nespraví. Zapomínat na pitný režim bychom ale neměli ani v letadle, protože na jeho palubě panuje velmi suché klima," připomíná lékařka. Zanedbání pitného režimu může vést také ke špatnému zažívání, žaludečním a střevním potížím – například zácpě a může způsobit i jiné problémy.

Co pít?

Základem pitného režimu zůstává voda. Vyvarujte se pití příliš studené vody najednou, vystavili byste žaludek zbytečné zátěži. Ideální teplota nápoje ke kolem 10 °C. Doplňkem mohou být přírodní minerální vody. "Při jejich nákupu je důležité se podívat na složení a obsah minerálních látek, abyste si správně vybrali, co vaše tělo v závislosti na věku, zdravotním stavu nebo aktivitě potřebuje. Přírodními minerálními vodami s nižší celkovou mineralizací jsou míněny vody s obsahem minerálních látek do 1500 mg," vysvětluje MUDr. Foltinová. Vhodné k doplňování tekutin jsou i slabé bylinné, zelené a černé čaje, ředěné ovocné džusy a neslazené ovocné a zeleninové šťávy. Chuť nápoje má být mírně kyselá, nahořklá nebo trpká. Sladká chuť naopak pocit žízně podporuje. Iontové nápoje bychom měli zařadit jen pro doplnění tekutin a minerálních látek po fyzické zátěži nebo během ní. Ani energetické nápoje nejsou pro běžné doplňování tekutin vhodné, protože obsahují velké množství stimulantů (zpravidla kofeinu). Navíc mají diuretické účinky, takže způsobují vyloučení většího množství tekutin, než do organismu dodaly. V letních měsících je vhodné omezit konzumaci kávy, alkoholu i slazených sycených nápojů, které jsou navíc pro organismus energetickou pastí. Káva a alkohol mají rovněž diuretické účinky.

Zpět